Google’da neden sıralama kaybediyorum, sürekli sıram düşüyor

Google’da sıralamanın değişmesi

Eğer sorununuz google sıralama kaybıysa; yaptıklarınızın cezasını çekiyorsunuz demektir. İlk sayfa veya ilk sıralar kimsenin tapulu malı değildir. Eğer sizden daha kalitelisi çıkar veya siz hata yaparsanız google bunu gözardı etmeyecektir. Aklınızı başınıza almanız için size bu bir uyarıdır.

Sıralama kaybı neden yaşanır?

Google’da anahtar kelimelerin sıra kaybetmesinin nedeni 2 şekilde düşünülebilir bunlar;

  1. Kişinin kendinden kaynaklanan sebepler,
  2. Kişinin dışında gelişen nedenlerdir.

Kişiden kaynaklı sıralama düşüşü

Bir ata sözü var; “akılsız başın cezasını ayaklar çeker” bu tabir tam olarak aslında yazılımcının yaptığı hatayı yüzüne vuruyor. Kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmak bu olsa gerek. Aşağıda çoklukla yapılan hataları sıralayarak size neden sıralama kaybettiğinize dair düşünme gücü yaratacak durumlara bakalım.

Google’da sıralama kaybı nedenleri

Şunları yapıyorsanız sıralama kaybedersiniz;

  1. Genel anlamda sitenizin içerik yoğunluğunu gözden geçirin. Anahtar kelime veya kaybettiğiniz sıralama yazılarınızın konusu ile sitenizde devam eden içeriklerin hangi konulara doğru yoğunlaştığını inceleyin. Eğer yükseldiğiniz konu dışında başka konulara ağırlık vermeye başladıysanız artık siteniz o konu hakkında önemini yitirmiş demektir.
  2. Sitenizdeki konunun kullanıcıyı tam bilgi ile doyurduğundan emin olun. Şimdi; konunuz veya anahtar kelimeli makalenize gelen ziyaretçi tam bilgi almadan veya yetersiz bilgiyle sitenizden ayrılıp aynı anahtar kelimeyle tekrar sorgu yapıp bir başka siteye giderse sitenizdeki makaleniz yetersiz demektir. Google şunu programlamıştır; ben bu adamın sitesine ziyaretçi gönderdim sıralama atlattım ancak görüyorum ki bu siteye giren ziyaretçi yeterince bilgi alamıyor araştırmasına devam ediyor. Yetersiz kalite içeriğe sahip notu verdiği an sıralama kaybı yaşarsınız. -20, -30, -60, -90 cezası alabileceğiniz gibi ilk 500 lerde bile olmayabilirsiniz. Tamamen içeriğin kalitesi ile alakalıdır.
  3. Kopya içerikler ilk bakışta oturup dakikalarca yazı yazmak yerine kopyala/yapıştır demek size basit ve kolay gibi gelebilir hatta cezbedebilir. İlk başlarda sıralama dahi alırsınız iyi yerlere gelirsiniz ancak zamanla siteniz tarandıkça yazının kopya olduğu ve makalenin değersiz sayılacağı gibi asıl yazıyı yazana daha fazla değer vermesini sağlar. Bu süreç hemen gerçekleşmeyebilir hatta ayları dahi bulabilir ancak gerçekte makaleyi yazan kişinin sitesi önemliyse üst sıralarda hakettiği yere gelir. Değersiz ve ziyaretçisiz bir siteyse kopyacının önüne bile geçemez.
  4. Makale içeriği değiştirmekle bu işler yürümez. Konuyu aldınız kopyaladınız ama kaydetmeden önce oturdunuz şunları yaptınız; “Bugün yerine son zamanlarda”, “Araba yerine taşıt”, “konut yerine ev”, “silah yerine kesici alet” yazarak konuyu değiştirdiğinizi düşünebilir ve tamamen özgünleştiği mantığıyla kaydet diyerek yayınlamış olabilirsiniz. Yazdığınız makale olayın bakış açısını değiştirmediği sürece aslına hizmet eder. Ana konu değişmediği sürece yine değersiz içerik konumuna düşer. İlk yayınlama günlerindeki sıralaması zamanla düşerek geriler. Ana konu ve bakış açısı değiştirmek demek zaten özgün makale yazmak demektir.
  5. SEO‘cu geçinenlerden alınan backlinkler muhteşem sıralama aldırır ancak bir zaman sonra çifte yemişcesine şiddetli düşüş yaşatır. Şunlardan bir süre uzak durmanızda fayda var; 10 siteden tanıtım 20 TL, 50 siteden tanıtım 100 TL, 100 siteden tanıtım 500 TL gibi harika SEO paketleri emeklerinizin çöp kaynağı olur çıkar. Bu tür SEO babalarının yayınladıkları makale, backlink gibi sitenizi yükseltecek çalışmaları sadece size değil 100 lerde siteye aynı hizmeti sunduğundan Google’da amacı belli siteler konumlarındadır. Zamanla taranırlar ve her tarama size düşüş yaşatır. İlk zamanlarda çıktığınız üst sıraların keyfı fazla uzun sürmez. Sadece anahtar kelimde değil tüm sitenizde hissedersiniz. Sonrasında yok güncelleme yok dalgalanma var diye avunur durursunuz. Sitenizle benzersiz içerikli sitelerden alınan tanıtım yazıları ile linklerin size faydası yok denecek kadar azdır. 100 adet saçma sapan sitelerden backlink almak yerine 3 adet sitenizle özdeşen sitelerden link almak çok daha faydalıdır.
  6. Sosyal medyalardan çekilen hitler ve sitede 10sn bile durmayan ziyaretçi bolluğu, organik hit satışı mantığıyla ziyaretçi gönderenlerle çalışmalar yapmak sitenize zarar verir.

Not: Şunu hiç unutmayın; eğer sitenizde yayınladığınız yazıların %50’sinden fazlası ziyaretçi çekmiyorsa sitenizde ve içeriklerinizde sorun var demektir. Benim yazdığım makale özgün neden sırala almıyorda düşüş yaşıyor diyenlerin %90’ı elektriği ben icat ettim dercesine makale yazanlardır. Eğer eletrik icadı size aitse William Gilbert kim o zaman?Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar