Makale içerisinde H1, H2, H3, H4 ekleme, etiketi örnekleri, etiketi nasıl yapılır?

Makale içerinde kullanılan başlıklar nasıl yapılır?

Makale içerisinde H1, H2, H3, H4 ekleme “heading tags” terim olarak yabancı gelebilir. Yazılarımızın başlığı ve makalenin içerisine koyduğumuz alt başlıklar olarak belirtirsek daha basit bir anlatım şekli olacaktır.

Makalenin okunabilirliğini artırarak ziyaretçinin dikkatini çekmeye, daha basite indirmeye ve derli toplu bir yazı elde etmeye yaradığı gibi aynı zamanda makale içi SEO açısından da (iç SEO) önemlidir.

H1 etiketi nasıl yapılırh1 etiketi örnekleri

H1 etiketi diğer başlıklara göre daha fazla kullanılan en yaygın şekildir. Bunun nedeni temaların hemen hepsinin atılan yazı başlığını H1 olarak göndermesi “ana başlık” H1 kullanımını ister istemez sağlamış olur.

Yazıya giriş kısmında ana başlığınızın harici tekrar bir başlık atarak makale girişi yapabilirsiniz. Eğer burada temanızda veya scriptinizde “H1” veya “BAŞLIK” olarak seçim yapmaya izin yoksa manuel olarak yapabilirsiniz.

Örneğin;

<h1>MAKALE BAŞLIĞI</h1>

Yukarıdaki başlığın başı ve sonuna koyulan kod kısmı makaleyi yazdığınız alandaki kodlama kısmında yapılmalıdır aksi durumda yukarıdaki yazıldığı şekilde makalede görünür.

H2, h3, h4, h5, h6 etiketi nasıl yapılır?

<h2>ÖRNEK H2 BAŞLIĞI</h2>

<h3>ÖRNEK H3 BAŞLIĞI</h3>

<h4>ÖRNEK H4 BAŞLIĞI</h4>

<h5>ÖRNEK H5 BAŞLIĞI</h5>

<h6>ÖRNEK H6 BAŞLIĞI</h6

H tagları 1 ile 6 arasında kullanılır.

Makale başlıklarında H Taglar nasıl kullanılır?

Bir makale yazmaya kalkan kullanıcı veya yazar, ziyaretçiye anlatmak istediği konuları başlıklarla belirler. Bu başlıklar sadece H2 olarak veya H3 olarak atılabilir. Bu başlıklar konunun aynı zamanda özetidir. Her başlığın altındaki yazılan içerikse başlığın kısa özet olarak geçtiği konunun açıklamasıdır.

H3, h4, h5 gibi başlıkların kullanım gereksinimi olup olmadığını düşünebilirsiniz. Eğer yazının içerisinde gerekliyse kullanılır, gerekli değilse kullanmasınızda olacaktır.

İhtiyaç olduğunu ne zaman anlarsınız örnekleyelim;

Bu makalemizin ana başlığı;

Makale içerisinde H1, H2, H3, H4 ekleme, etiketi örnekleri, etiketi nasıl yapılır?” H1 olarak otomatik yapıldı.

Makalenin 2. başlığı;

Makale içerinde kullanılan başlıklar nasıl yapılır?” “Makale H TAG kontrolü” H2 olarak manuel yapıldı.

Makalenin 3. başlığı;

H2, h3, h4, h5, h6 etiketi nasıl yapılır?” ve “Makale başlıklarında H Taglar nasıl kullanılır?” “Makaleyi tek H tag’ı ile yapmak” H3 olarak manuel yapıldı.

Normalde kullanıcı bu başlıkları sadece tek tag ile de yapabilir ama anlaşılabilir ve düzeni olması açısından alt ve üst başlıklar kullanmak makalenin özeni ve düzenini gösterir. Ne kadar düzenli makale hazırlarsanız hem kullanıcı hem de google tarafından sevilecektir.

Makale H TAG kontrolü

Yazdığınız makalenin içerisinde başlıkların hangi tag etiketiyle kullanıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki resim üzerinde gösterildiği gibi yazı başlığına Mousenin sağ tıkı ile tıklayın ve incele dediğinizde yeni sayfa açılarak gösterecektir.

Örneğin;

Resim 1: Makale içi başlık nasıl kontrolü

Makaleyi tek H tag’ı ile yapmak

Makaleyi sadece h3, h4, h5 veya h6 gibi tek modda yazarsanız vurgulamak istediğiniz konunun dışında hareket edersiniz. Tüm başlık etiketleri kullanmak zorunda değilsiniz. Ne gerekiyorsa onu kullanmanız yeterli olacaktır.

Başlık sıralamanızı şu şekilde ayarlayın;

 1. Makale başlığınız H1 (Title olarak görünen başlıktır otomatik olabilir)
 2. Makalenin konu başlığı H2
 3. Konu başlığının altında gelen başlıklar H3
 4. Eğer alt bölümler varsa başlık kullanımı gerektiren H4 şeklinde uygulanabilir.

Eğer makalenizin konusu çoklu içerikse o zaman tüm başlıklar H2 olarak atılabilir.

Örneğin;

 • Malatya kayısı
 • Amasya elması
 • Ordu Fındığı

gibi aşağıya doğru giden açıklama içerikli yazılarda tek model ana başlık atabilirsiniz.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan 5 yanıt

  • H3 etiketlerini alt başlıklar olan düşünün. Tüm başlıklarınızı H3 etiketi ile yapabileceğiniz gibi ana başlıkların altında gerekli gördüğünüz kadar başlık şeklinde kullanabilirsiniz.

 • Merhabalar,
  Sitemi yeni kurdum, sitemdeki her yazıda makaleyi yazarken görsel kısmından Başlık 1- Başlık 2 şeklinde sürekli düzenli şekilde başlık oluşturdum. Ancak bütün seo analizlerimde H2 etiketi kullanmıyorsunuz şeklinde çıkıyor ne yapsam çözemedim.
  Yazılarımın başlıklarının üzerine gelip incele dediğimde H2 etiketi gözüküyor ona rağmen analizler de çıkmıyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba;
   Siteniz için yaptığınız analiz sonuçları anasayfanızda H2 taglarının bulunmadığını gösteriyor. Ana sayfanıza ekleme yaparsanız düzelecektir. Site adı belirtirseniz yardımcı olurum.

   • hocam benim site içinde h etiketi oluşturun diyor fakat ben sıradan bir admin kullanıcısı site sahibiyim nasıl düzelte bilirim bunu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar