SEO Dersi Makale Linkleme: Yazı içine link ekleme nasıl yapılır?

Makale içi link yapısı nasıl olmalı

Makale içerisine link ekleme ve anahtar kelimeye link çıkışı nasıl yapılırsa SEO açısından daha faydalı olur? Bu konu aynı zamanda site içi çalışması olarak adlandırdığımız “İÇ SEO” çalışmalarından da biridir. Linkleme ne kadar doğru yapılırsa kazancınız o derece büyük olacaktır. Günümüzde eklentiler işimizi oldukça kolaylaştırdığından siteniz için bir eklenti ile kolayca yapabilirsiniz.

Yazı içi link ekleme nasıl yapılır?

Yazı içerisine ekleyeceğimiz link yapısını 2 şekilde kullanmamız gerekiyor bunlar;

 1. Otomatik linkleme eklentileri
 2. Manule link verme

Nasıl yaparız;

Makale içine link yapısı için eklenti kullanın. Bu eklentiler anahtar kelimelerinizi içerdiğinden tüm yazıları ayrı ayrı kontrol etme zahmetinden kurtulursunuz. Eğer sitenizin içindeki bir anahtar kelimeye manuel yani elle link eklemeye çalışırsanız bir kelime için ayrı ayrı bölümlere farkında olmadan link verebilirsiniz.

Bunun için eklenti kurun;

Resim1: Otomatik link ekleme eklentisi görünümü

Yukarıdaki kullandığımız link eklentisinin adı; “Auto Affiliate Links” eklentisidir. Bu eklentinin faydası ise tek seferde SEO, Makale gibi kelimelere verdiğimiz linklerdir. Seçime göre sayfa, yazı, home gibi tüm sayfalarda linkleri otomatik tek seferde verirseniz iç SEO’ya katkı sağlarsınız.

Aynı kelime içine link verdiğiniz gibi kategorilere de link çıkışı yapabilirsiniz.

Yazı içerisinde nerelere link vermelisiniz;

Bakın aşağıda manuel bir link örneği yapacağız;

Bu dersimizle aynı seviye diğer dersler için; “Orta seviye SEO kategorisi” veya “Seo eğitim etiketi” linklerini kullanın. Bu cümle içerisindeki linkleri biz manuel verdik. Fakat ilk derslerimizde “Başlangıç SEO dersleri” kategorisinde makalenin verileceği etiket ve kategori açılırken nasıl açmanız gerektiğini bilmelisiniz. Eğer o dersleri kaçırdıysanız önce kategori ve etiket yapılanmasını öğrenin. Bunun için aşağıdaki bağlantılara tıklayın;

 1. Etiket nasıl açılır?
 2. Kategori nasıl açılır?

Şimdi ne yaptık? Yukarıya ekstra iki bağlantı attık. Mantık şu; siz zaten konuyla zaten konuyla alakalı olduğunuz için sizi ister istemez diğer konulara girmeye zorladık öyle değil mi? Sizde aynı mantıkları yazılarınızda kullanmalısınız. Biz buradaki örnekle kategorilerimizi tıpkı bir sınıf konumuna soktuk.

Manuel vermeniz gereken linkler şunlardır;

 1. Başka bir yazınız için cümleye link vermelisiniz.
 2. Resimleriniz bir başka konuya işaret ediyorsa resim link verebilirsiniz.
 3. Kategori önemlidir. Bu yüzden kategori ve etikete link vermek önemsiz gelmesin link verin.
 4. Diğer yazılarınızdan yazı içine 3-4 adet yazılarınızı linkleriyle beraber kullanın. Normalde ben eklenti ile benzer yazıları çekiyorum demeyin aynı şey değildir.
 5. Anahtar kelimeler için yazınızda belirginlikler yapmalısınız. Kalın, italik, altı çizili gibi dikkat çekici olsun. Her açtığınız yazı bir anahtar kelime içerdiğinden diğer yazılardan buraya gelecek link önem kazanacaktır.
 6. Yazı içerisinden başka resim veya dosyalara linkleri de ayrıca çıkmanız faydanıza olacaktır.

Anahtar kelimelerde tek kelimeleri unutun. 2 ve 3 kelimelik anahtar kelimelerle çok daha hızlı ilerlersiniz. Örneğin; “araba” bir anahtar kelimedir ancak kimse bunu araba diye aramaz. Genelde aranma şekli şöyledir;

 • Araba fiyatları 2018
 • En ucuz 2. el arabalar
 • ….. 2.el fiyat
 • Kiralık arabalar
 • En ucuz kiralık araçlar

gibi aramalar yapılmaktadır. Yani sadece araba kelimesi ile aylarca zaman harcamaya gerek yoktur.

Yazıyı kategoriye atma

Ne gerek var kategorsine zaten yazı link’te kategori adı görünmüyor genele atsam olur demeyin. Aşağıdaki resme bakın;

Resim2: Yazının bağlı bulunduğu kategori yapısı

Eğer yazınıza sağ tıklayıp sayfa kaynağı görüntüle derseniz kategori kelimelerinin geçtiğini görürsünüz. Yazıyı göndereceğiniz kategoriler tam içerikli olursa +değer alırsınız. O nedenle yazı içi kategoriye linkler vermekten çekinmeyin.

Yazı içinde kaç anahtar kelimeye link verilir?

Yazı içinden link çıkarken anahtar kelimeli sayfaya tek link çıkışı yapın. Bu şu demek; bu sayfadan 10 adet başka sayfaya link çıkışı yapabilirsiniz ama aynı sayfaya başka anahtar kelimeler için link çıkmayın.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar