SEO için yazıya resim nasıl eklenmeli, yazı içi resimleme nasıl yapılır?

SEO çalışmalarında yazı içi ilaveler

Aklınıza şu soru gelebilir; yazı içerisine resim, video, PDF, WORD, EXCELL gibi dosya eklemek SEO açısından fayda sağlar mı? Yazımın içerisine koyacağım ilavelerin seo açısından faydası var mı yoksa yazıya boşyere kalabalık mı yapmış olurum?

Google’in bir site içerisindeki yazıdan beklentisi şudur; makalenin kullanıcıya birşeyler katıyor olması önemli bir kriter olup bunun kullanıcıyı sevkeden resim, video ya da bir dosya eklentisi ile katma değer vermesi +PUAN olarak yorumlanabilir.

Google’in amacına baktığınızda arama sonuçlarında değerli içerikleri ön plana çıkarmaya ve doğru sonuçları buldurmaya çalıştığını görürsünüz. Yazı başlığı, yazı konusu, yazı içi eklentileri ile arama motorlarının gözüne girebilirsiniz. Rakip sitelere +1 fark atmanın da ayrıca yöntemidir.

Yazı içi eklemeler nasıl yapılır?

Aşağıda resim, video, müzik, PDF, WORD, EXCEL gibi ilavelerin faydası ve nasıl olacağına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

Makalelere resim eklemek faydalı mı?

Makale içerisine eklenen resimler bir konunun özünü açıklamaya, bir ürünü göstermeye, bir başka sayfaya link vermeye ya da bir örnek oluşturacak türden olursa fayda sağlayacaktır. Bu şu demek değildir; tut resmi yazıya ekle yapmayın. Koyduğunuz resmin URL uzantısı, açıklama ve tanımı ile bunun ne anlama geldiğini anlatın.

Peki bu dediğiniz işlemi nasıl yapcağız?

Resmin görünen yüzü:

Yazıya eklenen resmin ana görünümü
Resim1: Resmin yazı içerisindeki görünen yüzü

Yukarıdaki resimde yazı içine konulan bir resmin yayınlandıktan sonraki halini görüyorsunuz. Bu resim kullanıcıya resim başlığı ve resim açıklaması ile anlaşılabilir kolaylığı sağlıyor. Kullanıcının bu durumdan memnun kalışı google’inde aynı zamanda tüm arama motorlarınında resmi nereye ve nasıl konumlandırılacağını öğretmiş oluyor.

Resimdeki altyazı, başlık ve açıklama ile hit kazanacağınız gibi aynı zamanda Google Resim arama alanında da resminiz iyi sıralama alacaktır.

Resmin iç SEO kısmı nasıl yapılır?

Resminizi aşağıdaki resim üzerindeki gibi doldurmalısınız. Paneliniz üzerinden resimlere aşağıdaki gibi açıklamaları doldurun.

SEO resim içi SEO çalışması
Resim2: SEO için yazıya eklenen resmin hazırlanışı

Yazı içi resme SEO nasıl yapılır?

Yukarıdaki resimde (Resim 2)’de gördüğünüz gibi resme türkçe isim ve boşluk bırakmadan bir isim yazıyoruz. Biz resim adına “ornek-resim-ekleme” olarak Türkçe karaktersiz aralara boşluk bırakmamak adına tire koyduk. Eğer dosyalarınızda türkçe karaket veya boşluklar kullanırsanız % işaretleri ile dolu URL uzantıları olur. Bu durum anlamsız URL olabileceği gibi sitenizin taşınması durumunda da sorunlara yol açabilir.

Eğer bu resim bir başka sayfayı veya konuyu işaret ediyor olsaydı bu sefer resme link koyabilirdik.

Yazı içinde kullanacağınız resmin adı ile açıklamalar tümüyle yazı içeriklerinize uygun olarak hazırlanmalıdır. Arama motorları tam olarak bunu istemektedir.

Bu resimleri örneklerimizde gördüğünüz gibi çoğaltabilirsiniz.

Yazı içine PDF, WORD, EXCELL ekleme

Yazılarınızın bir dosya ile bütünleşerek veya yazının özünde olan konuya bir dosya ekleme ihtiyacı duyduğunuzda buna herhangi bir metin içeren dosya ekleyebilirsiniz. EXCELL, WORD, PDF, TXT gibi metin içeren dosyalar arama motorları tarafından taranmaktadır. Kopya değilse çok fayda görürsünüz. Rar ve Zip dosya içerikleri arama motorları tarafından taranamazlar ama uzantıları (Dosya) isimlerine göre sıralama alırlar.

Rar, zip, excell, txt, word, pdf gibi tüm dosyalarınıza açıklamaları tıpkı yukarıdaki resim dosyası gibi doldurup ekleyin.

Yazı içerisine koyacağınız dosya için önce bir açıklama yapın ve link bağlantısı ekleyin.

Yazı içi video ekleme

Yazı içerisine video ekleyecekseniz ilk tercih videonun kendi sunucunuzda olması, 2. tercih kendi sosyal medya hesabınızda olması, 3. tercih ise bir video sitesinden iframe kodu ile almak embed kod olmalıdır. Bunlar sitenize zarar vermez fayda sağlar ama video aldığınız siteye daha çok fayda sağlayacağından mümkünse videoları öncelikle sitenize ait sosyal ağlarda paylaşarak link almanızdır.

Video eklerken önce başlık atın ve video’ya ait kısa bir açıklama yazın. Bunlar video aramalarında sitenizin öne çıkmasına katkı sağlayabilir.

İpucu: Google üzerinde insanlar bir dosya, video aradıklarında arama yaptıklarında arama kelimelerinin sonuna PDF, WORD, ZIP, RAR, VIDEO gibi ilave kelimesi yapar. Makalenizin içerisine veya açıklamanıza aynı arandığı şekilde uzantı veya başlık açarsanız daha çok ileri plana çıkarsınız.

Ne dosyası eklerseniz ekleyin mutlaka resimden önce başlık ve resme ait açıklama olmalıdır. Tutup resmi yazıya atmayın. Resmi anlatın.

Aynı seviye SEO DERS NOTLARI için; “Orta seviye SEO kategorisi” veya “Seo eğitim etiketi” linklerini kullanabilirsiniz.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar