SEO uyumlu yazı başlığı nasıl atılır?

Yazıların SEO uyumu için başlık açımı

SEO uyumlu yazı başlığı ve URL uzantılar nasıl SEO’ya uygun yapılır, URL nedir? Hani bir sireye giriyoruz ya https://Http:// ve ya www. -ya da siteisimi.com gibi uzantıları olan yazıya URL denir. Sitenin google gibi arama motorlarında kayıt altında tutulması için gereken uzantılara Search URL denir. Bu URL adresleri “https://goo.gl/” gibi kısaltma siteleri sayesinde daha kısa URL uzantılarına ise Kısaltılmış URL denir.

Örneğin; http://seogle.org/seoda-sosyal-ag-kullanim-asamasi-seo-icin-sosyal-aglar-nasil-kullanilir/ uzun bir URL ismini sadece goo.gl/x2mH4j şeklinde kısaltabilirsiniz. Anahta kelime için bu uzantıya SEO için Sosyal Ağ olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Sonuca bakarsanız bunların hepsi URL içeren yazım şekilleridir.

Yazı ismi SEO için önemli mi?

Bazı internet sitelerinde özellikle SEO sitelerinde yazılara atılan başlıklar ve URL uzantılarının önemsiz olduğu yazılmaktadır. Yazının içeriğinin daha önemli olduğunu google’nin URL uzantılarına çokta önem vermediğini belirten makalelerle karşılaşabilirsiniz. Eğer buna inanırda bu şekilde bir yazı başlıkları atmaya başlarsanız hakkınız olan HIT sayısından daha az HIT alırsınız. (Organik Search).

Yazınızın başında örneğin; “siteisisimi.com/kategori/yaziadi.html” veya “siteisisimi.com/03.03.2018/yaziadi” gibi eklerin olması çok önemli değildir. Önemli olan yazı URL çıkıyor olmasıdır. Yazınızın başlığı ile yazı açılıyorsa sorun yoktur. Şöyle yapabilirsiniz;

Resim1: Url Uzantı seçimi

Yukarıdaki bizim seçtiğimiz gibi yaparsanız daha kolaylaştırırsınız.

Şu ayrımı yapabiliriz;

Sitenize özel olan bir yazı başlığı atın. Bu başlık otomatik olarak aynı şekilde ingilizce karakterli URL uzantınızda olacaktır. Attığınız başlıkla yazınızı GOOGLE GİBİ GETİR yaparak Webmaster Tools üzerinden getirin. Google arama sayfasına girin ve yazı başlığını olduğu gibi kopyala/yapıştır yaparak arayın. Arama sorgusuna Kelimesi Kelimesine yaptığınızda yazı başlığınızın index aldığını ve muhtemelen özgün bir başlıksa ilk sıralarda olduğunu göreceksiniz.

Not: Google gibi getir her yazı için yapacağınız anlamına gelmez. Bunu bir deneme olarak yapın.

Ne anlama geliyor?

Yazıya attığınız başlığın ne derece önemli olduğunu kendi gözünüzle görümüş oldunuz. Yazı başlığınız, yazı içeriğiniz “meta” HIT getirmek ve sıralama almak açısından çok önem arzeder.

Başlıklarınızın kısa olması yerine 60 karektere kadar çıkartırsanız hem daha çok anahtar kelimeyi barındırır hem de sıralama almayı kolaylaştırırsınız.

SEO uyumlu yazı başlığı nasıl olmalı?

Şimdi atılması gereken SEO uyumlu başlığa site üzerinden örnek verelim;

Örnek SEO URL uzantısı:

Resim2: SEO uyumlu başlık nasıl atılır örnek resim

Yukarıdaki örneğimizi incelerseniz Yazı başlığının google üzerinde ne derece önemli olduğunu görmüş olursunuz. Başlık yazının içeriği ile tam uyumlu olmalıdır. Yani yazının içerisine gireceğiniz konunuz başlık ile uyum sağlarsa rakiplerin 1 adım önüne çıkmaya başlarsınız. Bizim sitemiz 1 hafta bile süre geçmediği halde örneklerimizden SEO uyumu için başarılı çalışmalar yaptığımızı kendinizde sorgulayarak test edebilirsiniz.

Yazı başlığı atarken nelere önem veriyoruz?

  1. Yazı başlığının çok uzun olmamasına (google’de tam görünmesi kullanıcı çeker) 60 karakter kadar yeterlidir. 3-5 oynasın sorun değil.
  2. Yazımızın içeriği ile tam uyumlu başlık olmalı. Başlıkça çekeyim içerikte başka konu veya sırf hit için saçmalık konular girmeyim derseniz sitenizi değersiz kılarsınız.
  3. Yazıdaki anahtar kelimelerin başlıkta bulundurulmasına dikkat edin daha çabuk sıralama alırsınız.
  4. Mümkünse daha önce yazılmamış başlıklar atın. Google için çok özeldir. Tabi bu şu demek değil; kimsenin aramadığı bir başlığı atmak size fayda getirmez. Gelecek hiti azaltmış olursunuz.
  5. Başlıktaki anahtar kelimeleri yazı içerisinde bütün şekilde geçirmeye çalışın. Bu başlık ile yazı içinde geçen kelimeleri kalın, italik, altı çizili yaparak google’nin gözüne gözüne sokabilirsiniz.
  6. Hem başlıktan ayrı hit hem de yazıdan ayrı hit çekmeyi bu sayede gerçekleştirirsiniz.

Bilgi Notu: Aynı seo ders sınıfındaki diğer konulara; “Orta seviye SEO kategorisi” veya “Seo eğitim etiketi” linklerinden ulaşabilirsiniz.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar