SEO yapabilir miyim, Seo ne işe yarar, Seo kaç günde öğrenilir?

Seo nedir, iç ve dış seo nasıl yapılır?

SEO olarak duyduğumuz kelime sanki bir şirket üst yöneticisini andırır ancak o bahsi geçen yönetici “CEO” olarak adlandırılır. Peki SEO nedir? Arama motorları üzerinde üst sıralara gelebilmek adına yapılan çalışmalar ise “SEO” olarak isim verilir. Temel amaç; Google, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında zirvelere çıkmaktır. İlk sırada olmak iyi bir SEO, ilk sayfalarda yer almak ise SEO çalışmaları yapmış olmak anlamına gelir.

SEO nedir, SEO ne anlama gelir?

SEO kelimesi Search Engine Optimization cümlesinin kısaltılmış halidir. Yegane amaç ise herhangi bir arama motorunda üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların tümüdür. Kişi, normalde farkında olarak veya olmayarak bir SEO ÇALIŞMASI içerisinde kendini ister istemez bulur.

Web sitesi içeriği ile uyumlu bir DOMAIN almak SEO’nun ilk başlangıcıdır. Yapılacak yazılımın içerik kalitesine uygun olarak alınan isimle SEO’ya başlanır.

SEO aşamaları

SEO beyinde başlar. Düşünerek beyinde gerçekleşen uygulama “PLAN” bizim yapacağımız bir programın başlangıcıdır. Sırasıyla şu şekilde SEO yapılır.

 1. Düşünme (Sitenin başından sonuna yapılan planlar)
 2. İçeriğe uygun bir DOMAIN
 3. İyi bir yazılım (kod kalabalığı olmayan sade ve hızlı theme)
 4. Sunucu (Hosting olacaksa kendine özgü IP olmalı)
 5. SSL (Günümüzde sanki ticari siteler için gerekli gibi görünen ancak arama motorlarının önemsediği bir güvenlik sertifikasıdır).
 6. AMP (AMP yüklü bir sitenin hızı neredeyse 2 kat artacaktır. İçerisinde çoğu siteyi yoran bölümlerden ayrıştırılır.)
 7. İÇERİK (Sitenin içeriği kullanıcıya ciddi anlamda aradığını tam olarak veren VİDEO, DOSYA, RESİM gibi eğitici kaliteli MAKALE ile hazırlanmış içerik)
 8. İç ve Dış SEO çalışmaları

Google der ki; “En işlek cadde üzerinde dükkanınız olacağına, en üst sıralarda bir siteniz olsun

Bizimde tam olarak amacımız en üst sıralarda yer almak!

SEO nasıl yapılır?

Ortada bir amaç varsa “SEO” yapılır, amaçsız açılan bir site için “TASARIM” yapılır.

Kullanıcı çekecek siteler için SEO çalışmaları yapılması şarttır. Ancak ben kartvizitlerimle ziyaretçi çekeceğim diyorsanız güzel bir tasarım tamamen işinizi görecektir. Arama motorları üzerinden ziyaretçiler gelsin diyorsanız şunlar size ihtiyaçtan ziyade şarttır;

Bir çiçek bahçeniz olduğunu düşünün;

Kaç saksınız olduğunu, yeşeren çiçeklerinizi, solan gülleri, yeni büyüyen ve kuruyan çiçeklerinizin sayısını bir süre sonra ezberler ve rutin kontrollerinizde değişimleri ve gelişimleri artık çok rahat gözlemlersiniz. Bu bahçe Google ve diğer arama motorlarının bahçesidir. Sizin sitenizse bu bahçe içerisinde bir çiçek olduğundan “ARAMA MOTORU” ne olup bittiğini bilecektir. Bir süre kandırabilirsiniz ama kısa süreler sonunda eğer hile yaparsanız göze çarpacaktır. Ya arkalara bir yere atılırsınız ya da çöpe. Bu yüzden HİLE ve HURDA işlerinden uzak durun.

 1. Eğer yukarıdaki “SEO Aşamaları” kriterlerini aşıp siteye başladıysanız ilk kural sadeliktir. Bir sanatçı düşünün ve bu zanaatkar adam taşı yontarak heykel yapar. Yapılan heykel %100 kendine aittir. Sitenizde tıpkı bir sanat eseri olmalıdır ve tamamen sizin elinizden geçen sade yormayan bir tasarım olmalıdır.
 2. Google’de iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız yazdığınız makaleler insanların aradığı gibi olmalıdır. İlk başlarda size ziyaretçi sağlayacak makaleleri analiz ederek sitenize ve domaine uygun içerikler üretilmelidir. Okunmayan, aranmayan veya kullanıcıya vermek isteyeceğiniz bilgi içeren yazılarınızı en sona bırakın. Bu tür yazılar, tekrar sitenize gelen ve sürekliliği olan duruma gelindiğinde kaleme alınmalıdır. Şunu unutmayın; ürettiğiniz içerik ziyaretçi çekmiyorsa google gözünde (nagatif) olarak değer alır.
 3. Bir makale giriş, gelişme ve sonuç olarak sonlandırılmalıdır. Resim, Müzik, Video, Dosya alt etiketlere sahip olmalı ve ziyaretciye yol göstermelidir. Kullanılan herşey mümkünse sitenize özgün olmalıdır.

Not: Yazdığınız makaleyi bir kullanıcı gözüyle görün. Sizce tatmin edici mi?Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar