Web sitesinden hemen çıkma oranının düşük olması zararlı mı?

Ziyaretçinin Web sitesinden hemen çıkma oranı

Web sitesinin ziyaretçilerinin site üzerinde kalma süreleri ve sayfa dolaşım sayıları tıpkı cadde üzerinde bir ticarethanenin ziyaret edilmesi gibidir. Siteye gelen ziyaretçiler hemen bakıp çıkabileceği gibi aynı zaman diğer ürünlere veya sayfaları da gözden geçirerek hem dolaşım hem de daha uzun süreli site üzerinde kalabilirler.

Hemen çıkma oranının düşük olması web sitesi için zararlı mı?

Bu 2 şekilde değerlendirilir bunlar;

1- Bilgi almadan çıkmak ve araştırmaya devam etmek

2- İhtiyacı karşılayarak hemen çıkma oranı

Bilgi alamadan hemen çıkma oranı

Bu alan tehlikelidir. Eğer sitenize gelen ziyaretçi istediğine ulaşamadan sitenize bakıp çıkıyorsa sizin için tehlike çanları çalmaya başlamış demektir.

Neden tehlikeli?

Çoğu webmaster tarafından yapılan ancak farkında olmadıkları hatalardandır. Her site için ziyaretçi gelmesi büyük önem taşır ancak site içerisinde ziyaretçi gereken bilgiyi aldıkça ziyaretler ve sıralamalar yükselişe geçer.

Biz nerede hata yapıyoruz?

Başlıca hatamız yazı içerisinde bilginin yetersizliğidir. Tamamen ziyaretçi ve hit çekmeye yönelik boş üretilen içerik hem ziyaretçi kaçırır hem de google için değersiz kılınır. Doğru ve yeterli bilgi olduğu sürece sorun yoktur. Aşağıda buna bir örnek vereceğiz.

Google şuna bakıyor!

Siteniz bir ziyaretçi geldi ve makaleyi okumaya başladı ancak bilgiler yetersiz kaldı ve sitenizi terketti. Tatmin olmayan ve yeterince bilgi almayan kişi tekrardan google arama motorunu kullanarak aynı şeyi tekrar arayacaktır. Çıkan sonuca göre sizin sitenizi es geçecek başka siteye giriş yaparak gerekli bilgiyi alacaktır. Hal böyle olunca siteniz değersiz kılınır hem ziyaretçi hem de sıralama kaybedersiniz.

Düzgünce oluşturulan makaleler ziyaretçiyi tatmin ettiği sürece ve aynı kelime ile tekrardan arama yapmadığı sürece sitenize gelen ziyaretçinin 1 dk altında oluşu bile siteye zarar vermez. Çünkü ziyaretçinin ihtiyacı karşılanmıştır. Google olaya aynen böyle bakmaktadır.

Örneğin;

Malatya’da bir mahalle muhtarının telefon numarasını arayan ziyaretçiyi sitenizde 20 sn’den fazla tutamazsınız. Eğer yazının içerisinde aradığı telefon numarası varsa noyu alır ve aramasını yaparak sitenizden çıkmış olur. Bir başka siteye giderek tekrar telefon numarası arama ihtiyacı duymaz. Eğer makale içerisinde o telefon no yerine kelime sayısının artırılması için gereksiz cümle ve hit çekmek için anahtar kelimelerle donatılmışsa ziyaretçi siteden çıkar ve aramaya devam edeceğinden siteniz değersiz içerik üreten bir blog haline gelir.

Hemen çıkma oranı nasıl yükseltilir?

Webmaster olaya kendi gözüyle baktığından sanki ziyaretçiyi habire sitelerde dolaşıyor gibi düşünür ama durum çoğu zaman öyle değildir. Ziyaretçi çoğu zaman sadece ihtiyacına göre internet dolaşımı yapar. Bolca sayfa dolaştırmak için ziyaretçilere alternatif makaleler, benzer yazılar gibi ilgi çekici metotlar kullanır. Bazen işe yarar ancak çoğu zaman ziyaretçi alacağını aldıktan sonra çıkar gider.

Yukarıdaki örnekte belirtildiği gibi telefon numarası arayan ziyaretçiye başka sayfa dolaştırmak zordur ancak ilginç görseller ve içerikleri gözüne sokacak çekilce belirginleştirirseniz bu durum merak uyandırarak dolaşım ve kalma süresini artırabilir.

Benzer içerik veya ilgi çekici haberi sitenin orasına burasına koymak yerine ziyaretçinin sitenize geldiği anahtar kelimenin tam yanına koyarsanız daha çok dikkat çekecektir. Tıpkı AdSense reklam yerleşim ayarlaması gibi. Yani eğer ziyaretçi telefon numarası, adres, bir derdine derman veya merak ettiği koyunu aradığında tam aradığı şeyin karşılığı olan cümlenin hemen yanına ilgi çekebilecek bir başka sayfanızın tanıtımı veya reklam yerleşimi yapın.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Bu yazıya yazılan bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar