Yandex SEO hazırlanması, Yandex SEO nasıl yapılır?

Yandex, Yahoo, Bing SEO hazırlanması

Yandex SEO çalışmaları “yandex.com.tr”, “yandex.com”, “yandex.ru” ile Yahoo, Bing gibi arama motorlarının hit getirmediği hatta kullanıcı sayısının az olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak durum hiçte düşündüğünüz gibi değildir. Yandex özellike HIT konusunda Türkiye’de Google ardından en güçlü arama motorudur.

Özellikle Rusya’da ikamet eden Türk vatandaşlarını düşünün. Rusya Arama motorlarında en çok Yandex.ru kullanmaktadır. Yine Ülkemizde yandex kullanan sayısı hiçte küçümsenmemelidir.

Türkiye’de yandex kullanım sayısı

Aşağıda 1 aylık yandex istatistik tablosu paylaşalım. Bu tabloyu incelediğinizde bir kıyaslama yapabilirsiniz. 30 gün üzerinden sitemizi ziyaret eden arama motorlarının yönlendirme sayısıdır.

Resim1: Yandex search konsol

Tablodan da inceleyeceğiniz gibi yandex kullanıcı sayısı küçümsenemez. Tamamen sıralamadaki SEO başarınıza odaklı ziyaretçi sayısı artacaktır.

Yandex SEO nasıl yapılır?

Yandex SEO, Bing ve Yahoo hazırlanması diye ayrı bir sistem yoktur. SEO kriterleri Google üzerinden değerlendirildiğinden Yandex başarısı da aynı şekilde olacaktır. Önemli olan sitenizin Yandex tarafından tanınıyor olmasıdır. Aşağıda yapmanız gereken işlemleri size resimli olarak anlatıyor olacağız.

Yandex webmaster kullanımı

Öncelikle Yandex webmaster adresine giriş yapın. Eğer kayıtlı değilseniz bir webmaster hesabı açmalısınız. Açtıktan sonra aşağıda da göreceğiniz gibi site adresinizi ekleyeceğiniz alan açılacaktır. Buraya sitenizin adını yazarak “Add” link’ine tıklayın.

Resim 2: Yandex site ekleme

Kaydını yaptığınızda sitenizi doğrulamanız için size aşağıdakine benzer bir kod verilecektir.

<meta name=”yandex-verification” content=”70ee6a7bcae7d51a” />

Not: Bu kod seogle sitesina aittir. Size buna benzer bir doğrulama kodu verilecektir.

Alacağınız bu kodu sitenizi header dosyası içerisindeki <head></head> etiketleri arasına ekleyin ve Doğrulamanızı tamamlayın.

Bu işlemin ardından Yandex SEO için en önemlisi olan site haritanızı eklemelisiniz. Haritanızın URL adresini kopyalarak aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ekleyin.

Yandex site haritası ekleme

Yandex site haritası eklemek için aşağıdaki resimde işaretlendiği gibi yapın

Resim 3: Yandex site haritası gönderme

Yandex’e site haritası gönderme SEO kriterleri arasında en önemlisidir. Bu işlemler Yandex tarafından index almanızı kısa sürede sağlayacaktır. Eğer google sıralamalarınız iyiyse yandex tarafında da üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır. Bunun nedeni Google için yapılan SEO çalışmalarının diğer arama motorlarında da çok etkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Not: Yandex botlarının agresif oldukları ve sunucu işlemcilerini yordukları bilinir. Eğer Yandex tarafından hiç hit almıyor ya da Yandex index hiç yok diyorsanız sunucu firmanızla görüşerek yandex robotlarının gelişine engel olup olmadığını sorun. İndex veya sıralama gibi hiçbir kaydınızı yandex ürerinde bulamıyorsanız sıklıkla bu sebepten kaynaklanmaktadır.

Yandex index sorgulama

Yandex site index sorgulama komutları google ile aynı mantıkta çalışıyor. Yandex giriş yapın ve arama alanına site:siteadim.com yazıp aradığınızda mevcut indexleriniz çıkacaktır.

Not: Google üzerinde ne kadar başarı yakalarsanız aynı şekilde yandex üzerinde de SEO konusunda başarılı olursunuz.Bilgi Notu: Bu site içerisinde yer alan "SEO" konuları araştırılarak ve denenerek "Tecrübe ile Sabit" uygulanan yöntemlerden elde edilmektedir. Konular herkesin anlayacağı dilde anlatılarak bilgi, eğitim ve ders niteliği taşımaktadır.

Yorumlar

Burada yorum yok.. bir yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar